KOFFERT, Louis Vuitton, 1800/1900-tal.
Damier i brunt och grått. Beslag och spännen i metall. Metallskodda hörn. Etikettmärkt "LOUIS VUITTON LONDON 4545 STRAND PARIS 1 RUSE SCRIBE MEDAILLE D'OR.PARIS 1889". Invändigt fodrad med randigt oblekt linne/bomull. Inredning i form av korgar och fack. Ca 75 x 57 x 50 cm.
Skador, kraftigt slitage, smuts.