Koppar och förgylld mässing. På 4 räfflade ben med tassfötter. Hänklar i form av sjöjungfrur hållande snäckor. Lock och fotplatta med delfiner. Kantbårder av bladverk. Höjd 45 cm.
Bucklor. En lös fot. Repor. Ytskikt med slitage.
Tillhört Amiral Malcolm Hamilton, Stockholm.