Utfört i krackelerad rödlack med bronserad reliefdekor, benet av försilvrad mässing. Kvadratisk fotplatta med 2 runda svängbara och höj- och sänkbara bordsskivor. Höjd 78 cm, diameter 42 cm.
Slitage, smärre skador och retuscher.