Bok, svart fårskinn, nackkudde av svart skinn. Märkt BRUNO MATHSSON DESIGN MADE IN SWEDEN FIRMA KARL MATHSSON VÄRNAMO SWEDEN 1963.
Slitage, skador.
Modellen modifierad år 1944.