1126
124311

A set of Wiwen Nilsson flatware, 107 pieces, Lund 1946-71.

Lähtöhinta
40 000 - 45 000 SEK
3 490 - 3 920 EUR
3 650 - 4 110 USD
Vasarahinta
62 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

18 matgafflar
12 matknivar
6 matskedar
6 fiskknivar
6 förrättsgafflar
6 förrättsknivar
6 smörgåsknivar
6 ostknivar
6 dessertskedar
6 tårtgafflar
11 kaffeskedar
6 smörknivar
1+1+1 såssked
1 ragusked
1 kompottsked
1+1 serveringsspade
2 serveringsgafflar
2+1 sillgafflar
(107)

Täydennyslista

Proveniens: Carl-Axel Valén, Stockholm. Obs ej belagd med konstnärsavgift.

Alkuperä - Provenienssi

Carl-Axel Valén, Stockholm.

Muut tiedot

Matsilvrets utformning skedde i en dialog med Gregor Paulsson (Intendent vid Nationalmuseum 1916-24, Svenska Slöjdföreningens VD 1920-34, en av 1900-talets viktigaste opinionsbildare i frågor gällande konstindustrin) som ägde rum under en längre period med början år 1931. Meningsutbytet skedde huvudsakligen brevledes.