174
153093

Carl Milles

(Ruotsi, 1875-1955)
Lähtöhinta
125 000 - 150 000 SEK
10 900 - 13 100 EUR
11 400 - 13 700 USD
Vasarahinta
110 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Carl Milles
(Ruotsi, 1875-1955)

"Spirit of Transportation (Indian bärande kanot på axlarna)"

Signerad Carl Milles. Gjutarstämplar H. Bergman Cire Perdue. Grönpatinerad brons. Höjd 55,5, längd 55,5 cm.

Kirjallisuus

Henrik Cornell, "Carl Milles -Hans verk", SAK, 1963, motivet upptaget i förteckningen sid 258 under år 1952. Jfr större version i brons på Millesgården avbildat helsida i färg sid 192-193.
Erik Näslund, "Carl Milles -En biografi", 1991, motivet omnämnt sid 320-321. Jfr större version i brons på Civic Center (Cobo Hall) i Detroit, avbildat halvsida sid 320.

Muut tiedot

Motivet komponerat 1952.

Motivet utfördes i monumental skala 1954 som ett minnesmonument över Alvan Macauley, en förgrundsfigur inom fraktindustrin i Detroit, utanför Civic Center (Cobo Hall) i Detroit.

Motivet finns även i monumental skala på Millesgården, Lidingö.