182
110441

Axel Petersson Döderhultarn

(Ruotsi, 1868-1925)
Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Vasarahinta
19 000 SEK
Axel Petersson Döderhultarn
(Ruotsi, 1868-1925)

Kofösargrupp

Grupp bestående av två figurer. Signerade Axel Petersson och daterade 1918. Kofösaren även stämpelsignerad "Axel Petersson 'Döderhultarn' Oskarshamn". Snidat samt delvis bemålat trä. Kon: höjd 22,5, längd 37,5 cm. Kofösaren: höjd 28,5 cm.