SOCKERRUSKOR, två stycken snarlika, av Nils Ljungberg, Örebro 1759 och av Hans Lundgrens änka, Stockholm 1770. Rokoko.
Balusterformade. Dekor av vridna knäckar. Genombrutet strölock. På locken bladhölstrade kotteknoppar. Minnesgravyr runt foten. Höjd 22 cm. (2)
En fot med lagningar.
Alkuperä - Provenienssi
Familjen Gorthon, Helsingborg.
×
Kirjaudu sisään
Kirjautuminen epäonnistui