Fanerad med björk, jakaranda och rosenträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Inläggningar av fruktkorg och vinrankor. Längd 90, bredd 53, höjd 84 cm.
Fanerlagningar, beslag i form av bladrosetter med kompletteringar.