875
156863

A late Gustavian commode.

Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK
3 610 - 4 520 EUR
3 830 - 4 790 USD
Vasarahinta
58 000 SEK
A late Gustavian commode.

Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor, översta med lådinredning. Förkroppad front. Längd 110, bredd 57,5, höjd 83,5 cm. Nyckel medföljer.

Några beslag saknas, lösa lister medföljer, ställvis fanerskador.