83
486915

Vera Nilsson

(Ruotsi, 1888-1979)
Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Vera Nilsson
(Ruotsi, 1888-1979)

"Gubbhuset I" (Bachelor hotel)

Signed VN. Executed in 1935-38. Canvas 80 x 58 cm.

God kondition.
Ett mindre färgbortfall i mitten av motivet, ca 1 cm.
Två mindre färgbortfall i nedre delen av motivet så att den ljusa grunderingen lyser igenom, ca 1 cm styck.
Ytsmuts.
Ytligt krackelyr.
I övrigt i god kondition, inga övriga anmärkningar.

Alkuperä - Provenienssi

Earlier in the collection of Sven Tarras, Gothenburg.

Näyttelyt

Konstakademien, Stockholm, "Vera Nilsson-Retrospektiv utställning", spring and summer 1975, cat no. 59.

Kirjallisuus

"Konst i svenska hem", part 1, 1942, collection no. 14, Sven Tarras, Gothenburg, p. 56.