354
906552

Paul Fischer

(Tanska, 1860-1934)
Lähtöhinta
250 000 - 300 000 SEK
22 100 - 26 500 EUR
23 000 - 27 600 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Paul Fischer
(Tanska, 1860-1934)

Sunny street scene, Bredgade, Copenhagen

Signed Paul Fischer. Oil on canvas 51 x 57.5 cm.

Muut tiedot

Motivet är från Bredgade i Köpenhamn, 1920-tal. Kyrkan till höger är Sankt Ansgars katolska kyrka, uppförd 1842. Bortom kyrkan syns ett palats från 1700-talet som nu och då innehåller Kunstindustrimuseet och i fjärran syns träd som växer på Kastellets vallar.