A pair of Gustavian one-light girandole mirrors by Johan Åkerblad, master 1758-1733 in Stockholm.
Förgyllda och bronserade. Dekor av lagerkrans, facklor och bandrosett. Signerade IÅ under krona. Båda med Stockholm hallstämpel 1777. Höjd 73, bredd 31 cm.
×
Kirjaudu sisään
Kirjautuminen epäonnistui