A Late gustavian armchair and stool in the manner of C G Gjörwll (1766-1837).
Sit height 45, back height 84 cm.
Alkuperä - Provenienssi
Sätuna, Björklinge socken, Uppsala län.
Kirjallisuus
Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Uppland, Nordisk familjeboks tryckeri 1909. Se sid 344.
×
Kirjaudu sisään
Kirjautuminen epäonnistui