616
1311164

Anders Zorn

(Ruotsi, 1860-1920)
Lähtöhinta
3 000 000 - 3 500 000 SEK
266 000 - 311 000 EUR
278 000 - 324 000 USD
Vasarahinta
3 000 000 SEK
Anders Zorn
(Ruotsi, 1860-1920)

"Flodakulla en face"

Signed Zorn and dated 1915. Oil on canvas 120 x 90 cm.

Tuontiarvonlisävero

Alkuperä - Provenienssi

V. Muller, Long Island, USA; Knoedler & Co. , New York (acquired from the above mentioned in March 1924); Axel Leman, Forssa, Sweden; Beijers Auktioner AB, Stockholm, sale 40, "Klassiska vårauktionen", 25 April 1990, lot 352A (under the title "Flodakulla i loftdörren"); Bukowski Auktioner AB, Stockholm, Sale 518, "Internationella Höstauktionen", 5-7 December 2000, lot 237 (under the title "Flodakulla i loftdörren"); private collection.

Näyttelyt

Liljevalchs Konsthall (Liljevalchs Public Art Gallery), Stockholm, "Invigningsutställning. Larsson-Liljefors-Zorn", March-April 1916, no. 121.

Kirjallisuus

Gerda Boëthius, "Zorn. Tecknaren. Målaren. Etsaren. Skulptören", 1949, listed in the catalogue under year 1915, p. 554 (under the title "Flodakulla en face [Brita Brilioth, f. Söderblom]"); Gerda Boëthius, "Zorn. Människan och konstnären", 1960, mentioned p. 216; Hans Henrik Brummer, "Till ögats fröjd och nationens förgyllning - Anders Zorn", 1994, mentioned p. 313.

Muut tiedot

.