777
1371764

Carl Kylberg

(Ruotsi, 1878-1952)
Lähtöhinta
300 000 - 325 000 SEK
26 600 - 28 800 EUR
27 800 - 30 100 USD
Vasarahinta
360 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Lisätietoja ja kuntoraportit
Mollie Engström
Tukholma
Mollie Engström
Avustava asiantuntija
+46 (0)70 748 22 63
Carl Kylberg
(Ruotsi, 1878-1952)

"Flaming sky" (Flammande himmel).

Signed C. Kylberg verso. Executed 1947. Canvas 50.5 x 60 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm.
Private Collection.

Muut tiedot

Carl Kylberg kombinerade ett outtröttligt experimenterande med färgernas visuella verkan och ett andligt sökande som ger hans verk ett existentiellt djup. Sedan 1930-talet tillhör han portalfigurerna i den svenska 1900-talskonstens historia.

I katalogförordet till en utställning på Liljevalchs 1946 skrev Carl Kylberg en uppmaning till besökarna: “Till besökaren! Först ett hjärtligt välkommen! Endast en sak vill jag utbedja mig av Eder. Det finns i entrén en garderob för ytterplagg och jag ber Er – häng tillsammans med Era kläder också in det eventuella påhäng, som består i vanesyn, förutfattade meningar eller kanske fördomar. Först då när Ni har befriat Er från dessa efterhängsna tankebilder, kan Ni kanske få någon liten glädje av mina tavlor.”

Carl Kylberg var inte bara stor i Sverige, 1952, kort efter konstnärens död, arrangerades en stor utställning med honom i Paris. Han var då den förste utländske (inte i Frankrike bosatte) konstnär att bjudas in av franska staten att ställa ut på Palais des Beaux-Arts.

I auktionens verk "Flammande himmel" står vi som så ofta i Kylbergs målningar vid havsranden och blickar ut mot den oändliga horisonten. Himlen står i lågor och färgskalan är högt uppdriven i rött, blått och gult. Genom sin speciella teknik att måla torrt i torrt skapar Kylberg vibrerande konturer, som energifält som omger färgerna som drar betraktarens blick in i målningen och låter den fortsätta förbi duken ut i oändligheten.