581
1390033

Charlotte Wahlström

(Ruotsi, 1849-1924)
Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 120 - 1 400 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Lisätietoja ja kuntoraportit
Mark Sjöberg
Tukholma
Mark Sjöberg
Asiantuntija taide & taidegrafiikka
+46 (0) 707 88 84 72
Charlotte Wahlström
(Ruotsi, 1849-1924)

Evening, Carolles.

Panel 20 x 40 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Gift from the artist to Pauline Åkerlund, f Neumüller
Then by descent to present owner.

Muut tiedot

Det aktuella katalognumret kommer från konstnären Pauline ”Pollan” Neumüllers samling och familj. Neumüller och Charlotte Wahlström var konstnärskamrater på Konstakademin i Stockholm 1879 – 1882. Som döttrar till bryggarna Anders Wahlström resp. Friedrich Rudolph Neumüller kom de båda från borgerliga bakgrunder och gavs möjligheter att studera konst, både i Stockholm och i Paris. Vännerna följdes inte bara åt under utbildningen utan även i Frankrike där de tillhörde olika konstnärskolonier, Wahlström i Barbizon och Neumüller i Carolles. Georg Nordensvan, kritiker och författare och en viktig röst för den svenska konstscenen i Frankrike under 1800-talet beskrev ”Pollan” som följer: ”Det är som människa och kamrat Pauline Neumüller gjorde sig avhållen. Vid akademin var hon en av dem, som allra kraftigast höll ihop kretsen av olika element och olika lynnen”.

 Piilota
 Näytä lisää

Modern Art & Design 656

173. Josef Frank, a pair of stools model "686", Firma Svenskt Tenn, Sweden mid-20th century.
Lähtöhinta
10 000 - 15 000 SEK
Tarjoushistoria
Tämänhetkinen tarjous:
8 500 SEK