99
1397721

An Empire twelve-light chandelier, early 19th century.

Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Vasarahinta
75 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Björn Extergren
Tukholma
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Gilt brass and cut-glass. Height 117, diameter 103 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Sjöholm, Östra Vingåkers socken, Sörmland.

Kirjallisuus

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Stockholm 1909, Sörmland page 24.