234
1464624

Rolf Winquist

(Ruotsi, 1910-1968)
Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
528 - 704 EUR
558 - 744 USD
Vasarahinta
8 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Karin Aringer
Tukholma
Karin Aringer
Asiantuntija – nykytaide ja valokuva
+46 (0)702 63 70 57
Rolf Winquist
(Ruotsi, 1910-1968)

"Dream Nude II", 1940s

Signed Rolf Winquist. Pigment print mounted to cardboard, image 39 x 29 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Directly from the photographer to the present owner's family.

Näyttelyt

San Francisco International Salon of Photography, 1947.
IV Mezinarodni Salon Fotografie, Prag-Bratislava-Brno-Ostrava, 1948.
Jönköpings fotoklubb, 1st International salon of Photography, 1949.
Lititz Springs 6th International Salon, 1949.

Muut tiedot

Rolf Winquist var framför allt internationellt känd som porträttfotograf. Omkring år 1950 började han också experimentera med gatubilder och reportagefoto. Han tog också mode- och reklambilder på uppdrag av modehus och magasin. Winquist drev under många år Ateljé Uggla på Kungsgatan i Stockholm. Där använde han flera yngre fotografer som assistenter, bland annat några ur gruppen Tiofoto som bildades 1958, och Hans Gedda som sedan drev studion vidare i ytterligare två år efter Winquists död.