813
1458106

Ulf Trotzig

(Ruotsi, 1925-2013)
Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK
7 150 - 8 940 EUR
7 550 - 9 440 USD
Vasarahinta
210 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lisätietoja ja kuntoraportit
Amanda Wahrgren
Tukholma
Amanda Wahrgren
Asiantuntija, moderni taite ja grafiikka
+46 (0)702 53 14 89
Ulf Trotzig
(Ruotsi, 1925-2013)

"Sprickan" from "Stora Islandssviten"

Signed Trotzig. Executed in 1986. Canvas 208 x 272 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Skövde Konsthall, 1980s.
Thence by descent to the present owner.

Kirjallisuus

Thomas Millroth, "Ulf Trotzig - måleri", 1988, mentioned and illustrated p. 36-37.

Muut tiedot

"1986 besökte Ulf Trotzig Island i tre veckor. Denna resa inspirerade honom till en serie målningar, varav Sprickan är en. Det är ett trädlöst gult landskap med slätter och vulkaner. Det gula attackeras häftigt av ett svart gap. Fåglar seglar över landskapet. Det finns inga träd. Landskapet är öde, öppet och ointagligt på samma gång. Ett urlandskap - motsats till de kantrade utopierna från 1970-talet. I Sprickan visas ett monumentalt landskap, som fråntar ordet utopi all dess mening." (Thomas Millroth, "Ulf Trotzig - måleri", 1988, sid. 36).