Boris Michailov

(Venäjän federaatio)
Boris Michailov
(Venäjän federaatio)

Boris Michailov,

Untitled. 89 x 122 cm.

Good condition. Slightly worn along the edges.

The works can be seen at Bukowskis, Berzelii Park 1, 15 - 18 September, Weekdays 11 am – 5 pm, Saturday - Saturday 11 am – 4 pm.

Collect your purchase Bukowskis Västberga allé 3, from 29 September

Muut tiedot

Boris Michailov var redan på 90-talet känd som en av de främsta i St Petersburg och han har senare kommit att ingå i det Ryska Museets konstsamling i St Petersburg, Tretjakovgalleriet i Moskva, Eremitaget, St. Petersburg och ett 40-tal andra museer i Ryssland, Ukraina, USA, Tyskland, Kina, Finland och Estland.

Michailov föddes 1945 i byn Arzgir i Stavropolregionen. Han studerade vid Repin institutet i dåvarande Leningrad och tog examen 1979. Mikhailov utvecklade en egen teknik med flera lager för att skapa reliefverkan och använder mättade färger för att bygga upp formerna. Mikhailov hade en egen soloutställning i Russian State Museum redan 1995 och har därefter haft mängder av utställningar, bl.a. i Ermitaget 2004. Han har tilldelats hedersutmärkelsen ”Honoured Artist of Russia”.

Lähtöhinta
20 000 SEK
Mitä kuljetus maksaa?

Paketointi ja vakuutus

Miten tilaan kuljetuksen?

Kun olet suorittanut maksun voit tilata kuljetusken Omat Sivut -osion kautta

Milloin esineeni toimitetaan?

Ota yhteyttä
Lena Rydén
Tukholma
Lena Rydén
Johtava taideasiantuntija, moderni- ja 1800-luvun taide
+46 (0)707 78 35 71

Asiakaspalvelu

Ruotsi
Puhelin maanantai – perjantai klo 9–13

Suomi
Puhelin maanantai - perjantai klo 9–13

Asiakaspalvelu