Sini Majuri, lasiveistos, "Perheen muotokuva. Pitkä aamu", sign. Sini Majuri 2022, Lasistudio Mafka&Alakoski Riihimäki.
Reliefi. Puhaltajat Kari Alakoski ja Marja Hepo-aho. Graal-tekniikka. Sekatekniikka. Kaiverrettu. Pintalakkaus. Korkeus 32 cm. Leveys 19 cm.
Yleisvaikutelma hyvä.
Taiteilijan omasta kokoelmasta.
Exhibition It’s Liquid, Venetsia 2022.
Bukowskis presenterar en kollektion av prisbelönta glaskonstnärerna Sini Majuri och Marja Hepo-aho, som visar ett sällsynt tvärsnitt av samtida finskt glas. De unika skulpturerna speglar djupet i de skandinaviska skogarna och de osynliga lagren av det mänskliga psyket. Urvalet inkluderar noggrant handplockade bitar av tidlösa designobjekt.
Verk av dessa konstnärer, som djärvt förnyar området för samtida glas, finns i prestigefyllda samlingar, som de från Berengo Studio och Museo del Vetro i Murano. Majuri och Hepo-aho har också medverkat i många internationella utställningar, som Venice Glass Week utställningen år 2021 på Bel Air Fine Art Gallery.
Hepo-aho kombinerar på ett innovativt sätt glas med naturmaterial som trä och sten, och hennes förgyllda skulpturer om folklore och femininitet har rönt stor uppmärksamhet i media. Majuri har i sin tur belönats med Golden A'Design priset i Italien, och hon har designat för M + Museum i Hong Kong och DutZ Collection i Nederländerna. Hennes verk har publicerats i Urban Glass, Elle och Designboom.
Sini Majuri on Helsingissä työskentelevä lasitaiteilija ja muotoilija. Majuri yhdistää lasiveistoksissaan nykyteknologiaa vanhoihin lasinpuhallustekniikoihin päämääränä luoda lasin sisään surrealistisia näkyjä.
Optiset illuusiot ja piilotetut yksityiskohdat ovat hänen taiteessaan tärkeitä. Joskus esineen varjo voi olla merkityksellisempi, kuin esine itse.
Majurin lasiveistoksia on ollut esillä lukuisissa kansainvälisissä näyttelyissä USA:ssa, Kanadassa, Japanissa, Euroopassa ja Kiinassa.
Sini Majurin muotoilun lähtökohta on luoda tulevaisuuden klassikoita - esineitä, joiden arvo rakentuu laadusta ja alkuperästä. Esineitä, joilla on sielu.
Luonnon vastakohtaisuudet ja niiden kyky luoda harmoniaa ovat heijastuvat myös lasiin, joka on materiaalina samalla vahva ja herkkä.