Torbjörn Andersson

(Ruotsi, 1942-2015)
Torbjörn Andersson
(Ruotsi, 1942-2015)

Torbjörn Andersson, ”Borgmästarens hund”

Signed. Pigment print, image area 49 x 37 cm.

Not examined out of frame.

Alkuperä - Provenienssi

Tom Böttiger Collection.

Muut tiedot

Torbjörn Anderssons inledde sin karriär som pressfotograf i början av 1960-talet. Under sitt liv hann han arbeta i över 30 år för tidningen Expressen men även för Arbetet och Aftonbladet. Andersson blev bland annat uppmärksammad för en serie bilder han tog 1989 i Peking, vid massakern på Himmelska fridens torg.
Andersson var en av Sveriges mest prisbelönta pressfotografer och utsågs 2002 till Årets Fotograf. Han har även tilldelats utnämningen Årets Bild och Årets Bildreportage. I boken "Fem decennier" utgiven av Malmö Museer, 2002, samlas hans fotografiska gärning.

Lähtöhinta
2 500 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet