SOCKERSKÅL MED LOCK, silver. Lorentz Wilhelm Fougberg, Borås 1853. Nyrokoko.
Balusterformad skaft på rund fotplatta på bladornerade fötter. Svänga bladornerade hänklar. Krönande blomknopp. Höjd 25,5 cm.
Bucklor, smärre lagningar.
×
Kirjaudu sisään
Kirjautuminen epäonnistui