Henry B. Goodwin, Four photo gravures from the book Vårt vackra Stockholm signed in the negative.
Photo gravures from the book "Vårt vackra Stockholm" published in 1920. Edition 178/200. Published by Bröderna Lagerström Boktryckare.
Motifs:
Motiv:
"Polishuset, 1918", bildyta 23 x 16.5 cm.
"Våren 1918 på Hasselbacken", bildyta 21.5 x 14.5 cm.
"Från Vasabron, 1916/18", bildyta 21.5 x 16 cm.
"Djurgårdsbrunnsviken, 1918", bildyta 21.5 x 16,5 cm.
Including frame ca 49 x 39 cm per part.
Ei tutkittu ilman kehyksiä.
Henry B. Goodwin var Stockholmsfotografen som lyste upp den svenska fotoscenen under 1910- och 1920-talen. Han var kändisfotograf och rörde sig i de rätta kretsarna med bostad och ateljé på Strandvägen. Med sin romantiska jugendstil intog han en särställning som fotograf och stadsskildrare. Vid sidan av sitt rika bildskapande producerade Goodwin även utställningar och vackert formgivna fotoböcker. Det höga konstnärliga anslaget i hans produktion väckte uppmärksamhet långt utanför Sveriges gränser.
”Vårt vackra Stockholm” är en av de eleganta volymer Goodwin gav ut under 1920-talet. Det är den mest sällsynta av hans böcker och gavs ut i en liten upplaga på 200-250 exemplar. Den består av 39 fotogravyrer av stadsbilder som fokuserade på den nya framväxande staden. Bilderna utmärks av Goodwins känsla för harmoniska kompositioner, avskalade ytor och balanserade valörer. Boken innehåller även originalgrafik av Carl Larsson, Ferdinand Boberg och Olle Hjortzberg. Texterna signerades Hjalmar Bergman, Bo Bergman, Albert Engström med flera. Bilderna är tagna med en liten hanterbar fickkamera i negativstorleken 4.5 x 6 eller 6 x 9 cm. Arbetsmetoden innebar att ett förstorat och retuscherat fotografi kontaktkopierades till en negativ bild, som därefter med ny retusch kopierades om till den slutliga bilden.