Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

Föremål i fokus

456 föremål
Kaj Franck, vas, "Kartio", Iittala.
10m 50s
75 EUR
Utropspris
250 EUR
Venini, skål, Murano, Italien, 1997.
12m 50s
190 EUR
Utropspris
300 EUR
Fåtöljer, ett par, 1900-talets mitt.
32m 50s
200 EUR
Utropspris
250 EUR
Serveringsvagn, 1900-talets mitt.
50m 50s
200 EUR
Utropspris
250 EUR
Rolf Palm,  väggrelief signerad glaserat stengods.
20 tim 36m
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Sideboard, Swedish Modern, 1930-tal.
21 tim 16m
3 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Sängbord, ett par, sent 1900-tal.
21 tim 34m
1 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Taklampa, Glashütte Limburg, Tyskland.
21 tim 42m
4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Porsche x Rimowa, picknickset, 2000-tal.
21 tim 58m
7 300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Vicke Lindstrand, vas, Kosta.
22 tim
Vicke Lindstrand, vas, Kosta.
700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Fåtölj, "Dude", Bolia.
22 tim 8m
Fåtölj, "Dude", Bolia.
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Gunnar Nylund, vas, stengods, Rörstrand.
22 tim 12m
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Toini Muona, skål, keramik, signerad TM.
1d
50 EUR
Utropspris
250 EUR
Slagbord, SMF Bodafors, 1900-talets mitt.
1d 2 tim
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skrivbord, Danmark, 1960-tal.
1d 19 tim
Skrivbord, Danmark, 1960-tal.
6 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Bordslampor ett par Danmark 1900-talets mitt.
1d 20 tim
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Edward Hald, vas graal signerad Orrefors 1948.
1d 20 tim
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Carl Malmsten, golvlampa, "Staken".
1d 21 tim
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
1d 22 tim
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Soffbord, 1900-talets senare del.
1d 22 tim
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Spegel, Nyge-Verken, Nyköping, 1960-tal.
1d 22 tim
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skåp, Swedish Modern, 1940-tal.
1d 23 tim
4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Golvlampa, modell "G222", Bergboms, 1970-tal.
1d 23 tim
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK