Terrakottafärgad botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, stiliserade blom- och palmettslingor. Terrakottafärgad huvudbård med stora arabesk-, blom- och palmettrankor.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, lagningar. Långsidorna med smärre trampveck och skador, avkortade kortsidor.