Kofösargrupp
Grupp bestående av två figurer. Signerade Axel Petersson och daterade 1918. Kofösaren även stämpelsignerad "Axel Petersson 'Döderhultarn' Oskarshamn". Snidat samt delvis bemålat trä. Kon: höjd 22,5, längd 37,5 cm. Kofösaren: höjd 28,5 cm.