858
119851

BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779). Rokoko.

Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 300 - 17 400 EUR
16 000 - 18 200 USD
Klubbat pris
125 000 SEK

Fanerad med amarant och jakaranda. Rikt ornerad med förgyllda beslag av mässing. Skiva av grön kolmårdsmarmor. Svängd dubbelbukig form samt inläggningar i parkettmönster. Tre lådor. Skivan märkt med rödkrita a tergo "Linnster,ning". Signerad två gånger a tergo CLN. Längd 139, bredd 64, höjd 86 cm.

Skivan lagad, skador och lagningar. Sargens nedre beslag, två benkonsoler och beslagskedjan under skivan saknas.

Jämför med exemplar i Nordiska Museets möbler från svenska herremanshem, Stockholm 1933, sid. XXII.
Marshall Lagerquist: Rokokomöbler, Stockholm 1949, sid. 207-210.