Fanerad med jakaranda, amarant, rosenträ och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Inläggningar av urna i rosettupphängd och lagerbekransad medaljong. Längd 81, bredd 54, höjd 80,5 cm. Nyckel medföljer.
Senare skiva, fanerskador, torksprickor, ställvis något maskstungen.