870
156987

BYRÅ, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), ej signerad. Gustaviansk.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 720 - 10 900 EUR
9 120 - 11 400 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Fanerad med jakaranda, plommon och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor märkt med rödkrita "Nils Palin" (möbelhandlare i Stockholm 1762-1801). Tre lådor. Längd 120, bredd 60, höjd 88 cm. Nyckel medföljer.

Skivan lagad.