Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
1658. SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1658. SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1455. SKÅL, qingbai. Yuan dynastin (1279-1368).
1455. SKÅL, qingbai. Yuan dynastin (1279-1368).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1670. SKÅL, äggskalsporslin. Republik, med fyra karaktärers märke.
1670. SKÅL, äggskalsporslin. Republik, med fyra karaktärers märke.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1495. SKÅLAR, ett par, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912).
1495. SKÅLAR, ett par, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1664. SKÅLAR, ett par, porslin. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912).
1664. SKÅLAR, ett par, porslin. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1457. SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).
1457. SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1708. SKÅLFAT, VINKOPP samt VAS, porslin. 1600-tal.
1708. SKÅLFAT, VINKOPP samt VAS, porslin. 1600-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1444. SKÅLFAT, ett par, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
1444. SKÅLFAT, ett par, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1702. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1702. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1667. SKÅLFAT, ett par, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1667. SKÅLFAT, ett par, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1453. SKÅLFAT, keramik. Song/Yuan dynastin.
1453. SKÅLFAT, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1745. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1745. SKÅLFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1725. SKÅLFAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1725. SKÅLFAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1773. SKÅLFAT, porslin. Japan, 1600-tal.
1773. SKÅLFAT, porslin. Japan, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
1775. SKÅLFAT, porslin. Japan, Arita. Edo, 1800-tal.
1775. SKÅLFAT, porslin. Japan, Arita. Edo, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1649. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.
1649. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
640 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1577. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin med Chenghuas sex karaktärers märke.
1577. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin med Chenghuas sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1568. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1568. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1585. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1585. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1716. SKÅLFAT, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1716. SKÅLFAT, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
892. SKÅP, utfört av Ernst Lundström samt Nils Kreuger 1897.
892. SKÅP, utfört av Ernst Lundström samt Nils Kreuger 1897.
Klubbat pris 
380 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
890. SKÅP. 1800-talets mitt.
890. SKÅP. 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
891. SKÅP. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Napoleon III.
891. SKÅP. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Napoleon III.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
889. SKÅP. Holland, 1700-talets slut.
889. SKÅP. Holland, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
884. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
884. SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1098. SMYCKESTÄLL. Empire, 1800-talets början.
1098. SMYCKESTÄLL. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1086. SMÖRASK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
1086. SMÖRASK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1087. SMÖRASK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
1087. SMÖRASK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1088. SMÖRASKAR MED LOCK OCH FAT, ett par. Sverige, 1800-tal.
1088. SMÖRASKAR MED LOCK OCH FAT, ett par. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1579. SMÖRSNÄCKOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1579. SMÖRSNÄCKOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1580. SMÖRSNÄCKOR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1580. SMÖRSNÄCKOR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1312. SNUSDOSA, Tula 1800-talets början.
1312. SNUSDOSA, Tula 1800-talets början.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
466. SOCKERSKRIN, av Abraham Waldermann, Reval (verksam 1756-1784).
466. SOCKERSKRIN, av Abraham Waldermann, Reval (verksam 1756-1784).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
471. SOCKERSKRIN, av Andreas Reutz, Göteborg 1783. Gustavianskt.
471. SOCKERSKRIN, av Andreas Reutz, Göteborg 1783. Gustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
468. SOCKERSKRIN, av Arvid Floberg, Stockholm 1766. Rokoko.
468. SOCKERSKRIN, av Arvid Floberg, Stockholm 1766. Rokoko.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1272. SOCKERSKRIN, av Fedor Tichonov Kryshen, Moskva 1771.
1272. SOCKERSKRIN, av Fedor Tichonov Kryshen, Moskva 1771.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
469. SOCKERSKRIN, av Henrik Wittkopf d.y., Stockholm 1766. Rokoko.
469. SOCKERSKRIN, av Henrik Wittkopf d.y., Stockholm 1766. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
475. SOCKERSKRIN, av Johan Fredrik Björnstedt, Stockholm 1819. Empire.
475. SOCKERSKRIN, av Johan Fredrik Björnstedt, Stockholm 1819. Empire.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
476. SOCKERSKRIN, av Olof Hagrelius, Mariefred 1827. Empire.
476. SOCKERSKRIN, av Olof Hagrelius, Mariefred 1827. Empire.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
474. SOCKERSKRIN, av Pehr Zethelius, Stockholm 1797. Gustavianskt.
474. SOCKERSKRIN, av Pehr Zethelius, Stockholm 1797. Gustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1084. SOCKERSKÅL MED LOCK, av Martin Artedius, Norrköping 1800.
1084. SOCKERSKÅL MED LOCK, av Martin Artedius, Norrköping 1800.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1085. SOCKERSKÅL MED LOCK, av Nicolaus och Nils Eric Justelius, Eksjö 1819.
1085. SOCKERSKÅL MED LOCK, av Nicolaus och Nils Eric Justelius, Eksjö 1819.
Klubbat pris 
5 600 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
472. SOCKERSKÅLAR med lock, av Lars Boye, Stockholm 1794. Gustavianska.
472. SOCKERSKÅLAR med lock, av Lars Boye, Stockholm 1794. Gustavianska.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
470. SOCKERSKÅLAR med skedar, ett par, av Anders Reutz, Göteborg 1773. Rokoko.
470. SOCKERSKÅLAR med skedar, ett par, av Anders Reutz, Göteborg 1773. Rokoko.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
477. SOCKERSKÅLAR, ett par, av Lars Larsson, Göteborg 1854. Nyrokoko.
477. SOCKERSKÅLAR, ett par, av Lars Larsson, Göteborg 1854. Nyrokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
473. SOCKERSKÅLAR, ett par, av Per Zethelius, Stockholm 1797. Sengustavianska.
473. SOCKERSKÅLAR, ett par, av Per Zethelius, Stockholm 1797. Sengustavianska.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
467. SOCKERSSKÅL med lock, Fredrik Petersson Ström, Stockholm 1760. Gustaviansk.
467. SOCKERSSKÅL med lock, Fredrik Petersson Ström, Stockholm 1760. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
924. SOFFA. Gustaviansk.
924. SOFFA. Gustaviansk.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
926. SOFFA. Gustaviansk.
926. SOFFA. Gustaviansk.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
925. SOFFA. Gustaviansk.
925. SOFFA. Gustaviansk.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
921. SOFFA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
921. SOFFA. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
922. SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
922. SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1532. SOLFJÄDER, ben och akvarell på papper. Qing dynastin, 1800-tal.
1532. SOLFJÄDER, ben och akvarell på papper. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1513. SOLSKIVA med STÄLL, sten. Qing dynastin (1644-1912).
1513. SOLSKIVA med STÄLL, sten. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
539. SOPPSLEV, av Arvid Floberg, Stockholm 1782.
539. SOPPSLEV, av Arvid Floberg, Stockholm 1782.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
543. SOPPSLEV, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1794.
543. SOPPSLEV, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1794.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
997. SPEGEL OCH KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
997. SPEGEL OCH KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
984. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
984. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
991. SPEGEL, av Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773, död 1819). Sengustaviansk.
991. SPEGEL, av Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773, död 1819). Sengustaviansk.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
983. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete.
983. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
977. SPEGEL. Italien, 1700-talets första hälft. Barock.
977. SPEGEL. Italien, 1700-talets första hälft. Barock.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
981. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
981. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
992. SPEGEL. Sengustaviansk.
992. SPEGEL. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
989. SPEGEL. Sengustaviansk.
989. SPEGEL. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
988. SPEGEL. Sengustaviansk.
988. SPEGEL. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
994. SPEGEL. Sengustaviansk.
994. SPEGEL. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
990. SPEGEL. Sengustaviansk.
990. SPEGEL. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
987. SPEGEL. Sengustaviansk.
987. SPEGEL. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
993. SPEGEL. Sengustaviansk.
993. SPEGEL. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
980. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
980. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
982. SPEGEL. Transition rokoko/gustaviansk.
982. SPEGEL. Transition rokoko/gustaviansk.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
979. SPEGELKRÖN, av Burchardt Precht (verksam i Stockholm 1674-1738). Senbarock.
979. SPEGELKRÖN, av Burchardt Precht (verksam i Stockholm 1674-1738). Senbarock.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1003. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustaviansk.
1003. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustaviansk.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1006. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustaviansk.
1006. SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustaviansk.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
999. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Barock.
999. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Barock.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK