Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
998. SPEGELVÄGGFÄLT. Louis XVI.
998. SPEGELVÄGGFÄLT. Louis XVI.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
907. SPELBORD. Sengustavianskt.
907. SPELBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1387. SPETSGLAS, ett par. Sverige, 1700-tal.
1387. SPETSGLAS, ett par. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1386. SPETSGLAS, två stycken, Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
1386. SPETSGLAS, två stycken, Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1390. STARKVINSGLAS, 6+1 stycken. Sengustavianska.
1390. STARKVINSGLAS, 6+1 stycken. Sengustavianska.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1758. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1758. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1607. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1607. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
897. STENBORD. Skåne, 1800-tal.
897. STENBORD. Skåne, 1800-tal.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
896. STENBORD. Skåne, 1800-tal.
896. STENBORD. Skåne, 1800-tal.
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
971. STOLAR, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska.
971. STOLAR, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
967. STOLAR, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
967. STOLAR, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
966. STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
966. STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
965. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
965. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
968. STOLAR, sex stycken, s.k. skrattstolar. Gustavianska.
968. STOLAR, sex stycken, s.k. skrattstolar. Gustavianska.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
951. STOLAR, tre stycken snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten.
951. STOLAR, tre stycken snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1396. STOP, fajans med tennlock, Tyskland 1700-tal.
1396. STOP, fajans med tennlock, Tyskland 1700-tal.
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1389. STOP, glas och förgyllt silver. Sverige, 1700-tal.
1389. STOP, glas och förgyllt silver. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
323. Salvator Rosa Hans efterföljd, Landskap med figurer och annalkande oväder.
323. Salvator Rosa Hans efterföljd, Landskap med figurer och annalkande oväder.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
304. Salvator Rosa Hans krets, Italiserande landskap med Petrus martyrium.
304. Salvator Rosa Hans krets, Italiserande landskap med Petrus martyrium.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
259. Sara Lundblad, Fruktstilleben med smultron, körsbär och fågelbo.
259. Sara Lundblad, Fruktstilleben med smultron, körsbär och fågelbo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1744. Servisdelar, 36 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1744. Servisdelar, 36 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
79. Severin Nilson, Flicka i skogsbryn.
79. Severin Nilson, Flicka i skogsbryn.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
308. Sjöslag.
308. Sjöslag.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
316. Skyddsängeln.
316. Skyddsängeln.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
201. Sophie Anderson, Antikiserande kvinna i blomsterlund.
201. Sophie Anderson, Antikiserande kvinna i blomsterlund.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
278. Spes (Ultima Dea).
278. Spes (Ultima Dea).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
9. Stefan Johansson, "Två lyktor".
9. Stefan Johansson, "Två lyktor".
Klubbat pris 
340 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
1239. Stepan Feodorovich Alexandrovski, Gosse med penningpung.
1239. Stepan Feodorovich Alexandrovski, Gosse med penningpung.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1490. Stigbyglar, ett par, lack och metall. Japan, Edo (1603-1868).
1490. Stigbyglar, ett par, lack och metall. Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
329. Stilleben med blommor och insekter.
329. Stilleben med blommor och insekter.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
328. Stilleben med frukter.
328. Stilleben med frukter.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
502. SÅSKANNOR, ett par, sannolikt av William Skeen, London 1755.
502. SÅSKANNOR, ett par, sannolikt av William Skeen, London 1755.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1626. SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1626. SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
975. TABURETTER, ett par. Sengustavianska.
975. TABURETTER, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
976. TABURETTER, två stycken. Dansk rokoko.
976. TABURETTER, två stycken. Dansk rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1467. TAKRYTTARE, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
1467. TAKRYTTARE, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1471. TAKTEGEL, ett par, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
1471. TAKTEGEL, ett par, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1615. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1615. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1425. TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres, Louis Philippe.
1425. TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres, Louis Philippe.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
1421. TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres. Daterad LL för 1788.
1421. TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres. Daterad LL för 1788.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1679. TALLRIK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
1679. TALLRIK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
1331. TALLRIK, porslin. Ryssland, 1800-tal.
1331. TALLRIK, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1330. TALLRIK, porslin. Ryssland, 1800-tal.
1330. TALLRIK, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1597. TALLRIKAR, 10 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1597. TALLRIKAR, 10 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1429. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
1429. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1617. TALLRIKAR, 16 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1617. TALLRIKAR, 16 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
410 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1646. TALLRIKAR, 17 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1646. TALLRIKAR, 17 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
1752. TALLRIKAR, 22 stycken, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1752. TALLRIKAR, 22 stycken, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1571. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1571. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1420. TALLRIKAR, ett par, porslin. Frankrike, Sèvres, 1700-tal.
1420. TALLRIKAR, ett par, porslin. Frankrike, Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1703. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1703. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1631. TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1631. TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1601. TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1601. TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1681. TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
1681. TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1613. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1613. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1583. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1583. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1603. TALLRIKAR, sex stycken. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1603. TALLRIKAR, sex stycken. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1574. TALLRIKAR, tre stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1574. TALLRIKAR, tre stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1682. TALLRIKAR, tre stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli. (1573-1619).
1682. TALLRIKAR, tre stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli. (1573-1619).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1680. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
1680. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1090. TAZZOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1090. TAZZOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1089. TAZZOR, ett par. Möjligen Sverige, 1700/1800-tal.
1089. TAZZOR, ett par. Möjligen Sverige, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
900. TEBORD. Marieberg, Pierre Berthevins period 1766-1769. Rokoko.
900. TEBORD. Marieberg, Pierre Berthevins period 1766-1769. Rokoko.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
899. TEBORD. Rörstrand 1745.
899. TEBORD. Rörstrand 1745.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
464. TEDOSA, av Johan Abraham Hallard, Stockholm 1787. Gustaviansk.
464. TEDOSA, av Johan Abraham Hallard, Stockholm 1787. Gustaviansk.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1627. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1627. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
458. TEKANNA, Anders Brandt, Norrköping 1787. Gustaviansk.
458. TEKANNA, Anders Brandt, Norrköping 1787. Gustaviansk.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1534. TEKANNA, Yixing-gods. Qing dynastin, 1700-tal.
1534. TEKANNA, Yixing-gods. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1275. TEKANNA, av Adolf Sper, S:t Petersburg 1842.
1275. TEKANNA, av Adolf Sper, S:t Petersburg 1842.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1277. TEKANNA, av Nichols & Plinke, S:t Petersburg 1869.
1277. TEKANNA, av Nichols & Plinke, S:t Petersburg 1869.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1593. TEKANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1593. TEKANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1413. TEKANNA, porslin. Tyskland, 1700-tal.
1413. TEKANNA, porslin. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1560. TEKRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1560. TEKRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1476. TEMPELKLOCKA, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1476. TEMPELKLOCKA, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1623. TERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1623. TERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK