Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
1113. FICKUR, av Lepaute, Paris 1700-tal.
1113. FICKUR, av Lepaute, Paris 1700-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1112. FICKUR, av Thomas Swetman, omkring 1750.
1112. FICKUR, av Thomas Swetman, omkring 1750.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1340. FIGURGRUPP, biskvi. Ryssland, Gardner, 1800-talets andra häft.
1340. FIGURGRUPP, biskvi. Ryssland, Gardner, 1800-talets andra häft.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1333. FIGURIN med VAS, porslin. Ryssland, 1800-tal. Troligen Popov, omärkt.
1333. FIGURIN med VAS, porslin. Ryssland, 1800-tal. Troligen Popov, omärkt.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1360. FIGURIN, biskvi. Gardner, early 20th Century.
1360. FIGURIN, biskvi. Gardner, early 20th Century.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1337. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner 1800-talets andra hälft.
1337. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1349. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner ca 1900.
1349. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner ca 1900.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1355. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner ca 1924.
1355. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner ca 1924.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1348. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner sekelskifte 1900.
1348. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1336. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, 1800-talets andra hälft.
1336. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1338. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, 1800-talets slut.
1338. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1345. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1900.
1345. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1900.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1350. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1900.
1350. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1900.
Klubbat pris 
58 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1347. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1900.
1347. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1900.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1356. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1924.
1356. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1924.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1346. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, omkring 1900.
1346. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, omkring 1900.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1341. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, omkring 1900.
1341. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, omkring 1900.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1339. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, sent 1800-tal.
1339. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1342. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner/Kuznetsov, ca 1900.
1342. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner/Kuznetsov, ca 1900.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1343. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt, omkring år 1900.
1343. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt, omkring år 1900.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1351. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt.
1351. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1359. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt. 1900-talets första häflt.
1359. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt. 1900-talets första häflt.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1344. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt. Omkring 1900.
1344. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt. Omkring 1900.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1400. FIGURIN, fajans. Delft, Jacobus Adraensz Halder, 1700-talets slut.
1400. FIGURIN, fajans. Delft, Jacobus Adraensz Halder, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1409. FIGURIN, fritt porslin. Marieberg, Stens period (1769-1788).
1409. FIGURIN, fritt porslin. Marieberg, Stens period (1769-1788).
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1499. FIGURIN, lackerat trä. Qing dynastin 17/1800-tal.
1499. FIGURIN, lackerat trä. Qing dynastin 17/1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1514. FIGURIN, nefrit. Troligen sen Qing dynasti.
1514. FIGURIN, nefrit. Troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1472. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1700/1800-tal.
1472. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1364. FIGURIN, porslin. Ryssland, 1900-tal.
1364. FIGURIN, porslin. Ryssland, 1900-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1365. FIGURIN, porslin. Ryssland, 1900-tal.
1365. FIGURIN, porslin. Ryssland, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1363. FIGURIN, porslin. Ryssland, Lomonosov, 1900-tal.
1363. FIGURIN, porslin. Ryssland, Lomonosov, 1900-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1567. FIGURINER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1567. FIGURINER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1366. FIGURINER, nio stycken, porslin. Ryssland, Lomonosov, 1900-tal.
1366. FIGURINER, nio stycken, porslin. Ryssland, Lomonosov, 1900-tal.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1481. FIGURINER, tre stycken, förgylld brons. Qing dynastin 17/1800-tal.
1481. FIGURINER, tre stycken, förgylld brons. Qing dynastin 17/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1521. FIGURINER, tre stycken, jade. Qing dynastin (1644-1912).
1521. FIGURINER, tre stycken, jade. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1428. FIGURINER, två stycken, biskvi. Meissen, 1800-tal.
1428. FIGURINER, två stycken, biskvi. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1497. FIGURINER, två stycken, torrlack. Ming dynastin, 1600-tal.
1497. FIGURINER, två stycken, torrlack. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1309. FISKSPADE, av Alexander Kordes, S:t Petersburg 1858.
1309. FISKSPADE, av Alexander Kordes, S:t Petersburg 1858.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
1605. FLASKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1605. FLASKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1606. FLASKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1606. FLASKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1677. FLASKA, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
1677. FLASKA, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1684. FLASKA, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
1684. FLASKA, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1774. FLASKA, porslin. Japan, 1700-tal.
1774. FLASKA, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1690. FLASKA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
1690. FLASKA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1609. FLASKA, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1745.
1609. FLASKA, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95) ca 1745.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1470. FOHUNDAR, ett par, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1470. FOHUNDAR, ett par, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
219. FRANSISCO SORIA AEDO, olja på duk uppklistrad på pannå. Sign.
219. FRANSISCO SORIA AEDO, olja på duk uppklistrad på pannå. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
346. Federico Barocci (Fiori da Urbino) Hans efterföljd, "Ecce Agnus Dei".
346. Federico Barocci (Fiori da Urbino) Hans efterföljd, "Ecce Agnus Dei".
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
330. Francesco Trevisani Tillskriven, Läsande apostel.
330. Francesco Trevisani Tillskriven, Läsande apostel.
Klubbat pris 
280 000 SEK
Utropspris
275 000 - 300 000 SEK
336. Francois Boucher Hans efterföljd, "Diana" och "Callisto".
336. Francois Boucher Hans efterföljd, "Diana" och "Callisto".
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
194. Frits Thaulow, Vid strandkanten.
194. Frits Thaulow, Vid strandkanten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
402. Fritz von Dardel, "Bal masqué en Fevrier 1847".
402. Fritz von Dardel, "Bal masqué en Fevrier 1847".
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
401. Fritz von Dardel, Humoristisk scen.
401. Fritz von Dardel, Humoristisk scen.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
911. FÄLLBORD. Mälardalen omkring år 1800.
911. FÄLLBORD. Mälardalen omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
910. FÄLLBORD. Mälardalen, 1700-talets slut.
910. FÄLLBORD. Mälardalen, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1417. GALLERKORG, porslin, Berlin 1700-talets slut.
1417. GALLERKORG, porslin, Berlin 1700-talets slut.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1439. GALLERKORG, porslin. "Flora Danica", kungl Dansk, 1900-tal.
1439. GALLERKORG, porslin. "Flora Danica", kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1412. GALLERSKÅL, flintgods, Rörstrand, ca 1800.
1412. GALLERSKÅL, flintgods, Rörstrand, ca 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1392. GLASSERVIS, 122 delar, Kosta "Junior".
1392. GLASSERVIS, 122 delar, Kosta "Junior".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1382. GLASSERVIS, 36 delar. Böhmen 1800-talets andra hälft.
1382. GLASSERVIS, 36 delar. Böhmen 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1393. GLASSERVIS, 92 delar, "Hörningsholm", Gerda Strömberg, Strömbergshyttan.
1393. GLASSERVIS, 92 delar, "Hörningsholm", Gerda Strömberg, Strömbergshyttan.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1399. GLASSKÖLJARE, fajans, omärkt, Holland, 1700-tal.
1399. GLASSKÖLJARE, fajans, omärkt, Holland, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1059. GOLVUR, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-94). Rokoko.
1059. GOLVUR, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-94). Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1060. GOLVUR. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
1060. GOLVUR. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1770. GOLVURNA, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1770. GOLVURNA, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
479. GRÄDDKANNA, av Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1797. Gustaviansk.
479. GRÄDDKANNA, av Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1797. Gustaviansk.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1278. GRÄDDKANNA, av Wulf, S:t Petersburg 1825.
1278. GRÄDDKANNA, av Wulf, S:t Petersburg 1825.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
478. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Boye, Stockholm 1774. Rokoko.
478. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Boye, Stockholm 1774. Rokoko.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1538. GUANYIN, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1538. GUANYIN, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
320. Gaspar de Witte Hans krets, Blixtnedslaget.
320. Gaspar de Witte Hans krets, Blixtnedslaget.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
280. Gaspard Dughet Hans krets, Jacob och Rakel.
280. Gaspard Dughet Hans krets, Jacob och Rakel.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
195. Georg Anton Rasmussen Tillskriven, Lastning vid stranden.
195. Georg Anton Rasmussen Tillskriven, Lastning vid stranden.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
373. Georg Eduard Otto Saal, I norra ishavet.
373. Georg Eduard Otto Saal, I norra ishavet.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
427. Georg Leonhard Dreyer, Karl XIV Johan till häst.
427. Georg Leonhard Dreyer, Karl XIV Johan till häst.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
42. Georg Pauli, Vid läslampan.
42. Georg Pauli, Vid läslampan.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
205. George Sheridan Knowles, Idyllisk trädgårdsscen.
205. George Sheridan Knowles, Idyllisk trädgårdsscen.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
203. George William Horlor Tillskriven, "Highland Sheep".
203. George William Horlor Tillskriven, "Highland Sheep".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
369. Giovannai Battista Bassi, Landskap i närheten av Castelgandolfo.
369. Giovannai Battista Bassi, Landskap i närheten av Castelgandolfo.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
331. Giovanni Battista Lampi Hans krets, "Joseph von Sperges" (1725-1791).
331. Giovanni Battista Lampi Hans krets, "Joseph von Sperges" (1725-1791).
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1257. Giovanni Battista Lampi Hans krets, "Kejsarinnan Katarina den Stora" (1729-1796).
1257. Giovanni Battista Lampi Hans krets, "Kejsarinnan Katarina den Stora" (1729-1796).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
286. Giovanni Lanfranco Tillskriven, Den helige Hieronimus.
286. Giovanni Lanfranco Tillskriven, Den helige Hieronimus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK