Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
908. BORD, av Lars E. Lindell (verksam i Köping 1818-1843).
908. BORD, av Lars E. Lindell (verksam i Köping 1818-1843).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1103. KYRKOSKULPTUR, 1500/1600-tal.
1103. KYRKOSKULPTUR, 1500/1600-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1443. KOPPAR med FAT, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
1443. KOPPAR med FAT, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1441. FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
1441. FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1440. FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
1440. FAT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
148. Ava de Lagercrantz, Sopranen Greta Torpadie Bratt.
148. Ava de Lagercrantz, Sopranen Greta Torpadie Bratt.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
533. TÅRTSPADE, av Erik Wibeck, Borås 1743.
533. TÅRTSPADE, av Erik Wibeck, Borås 1743.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
452. DRYCKESKANNA, av Petter Lund, Stockholm 1738. Fredrik I:s stil.
452. DRYCKESKANNA, av Petter Lund, Stockholm 1738. Fredrik I:s stil.
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1410. KANINVAS, fajans. Marieberg, daterad 1776.
1410. KANINVAS, fajans. Marieberg, daterad 1776.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1021. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sengustavianska.
1021. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1459. SKÅL, keramik. Song/Yuan dynastin.
1459. SKÅL, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
317. Palatsinteriör med figurer.
317. Palatsinteriör med figurer.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
316. Skyddsängeln.
316. Skyddsängeln.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1460. FAT, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
1460. FAT, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1480. VINOFFERKÄRL, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1480. VINOFFERKÄRL, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
440. KONFEKTSKÅL, av Hieronymus Schuch, Augsburg (verksam 1644-1683).
440. KONFEKTSKÅL, av Hieronymus Schuch, Augsburg (verksam 1644-1683).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
442. KONFEKTSKÅL på fot, otydlig mästarstämpel, möjligen Dresden 1731.
442. KONFEKTSKÅL på fot, otydlig mästarstämpel, möjligen Dresden 1731.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
134. Olof Sager-Nelson, Sommarnatt.
134. Olof Sager-Nelson, Sommarnatt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
975. TABURETTER, ett par. Sengustavianska.
975. TABURETTER, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
508. BORDSPINGLA, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1828.
508. BORDSPINGLA, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1828.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1432. URNOR, ett par, porslin. Empire. Frankrike.
1432. URNOR, ett par, porslin. Empire. Frankrike.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
506. BORDSPINGLA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1806.
506. BORDSPINGLA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1806.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
507. BORDSPINGLA, av Olof H. Bergström, Uppsala 1817.
507. BORDSPINGLA, av Olof H. Bergström, Uppsala 1817.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1685. KRUKA, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1685. KRUKA, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1438. ASSIETTER, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
1438. ASSIETTER, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
202. Wright Barker, Ploughing the Fields.
202. Wright Barker, Ploughing the Fields.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
112. Bruno Liljefors, Trutar.
112. Bruno Liljefors, Trutar.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
551. BESTICKUPPSÄTTNING, 46 delar, av Christian Hammer, Stockholm 1840-1869,
551. BESTICKUPPSÄTTNING, 46 delar, av Christian Hammer, Stockholm 1840-1869,
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1683. KENDI, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
1683. KENDI, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
876. BYRÅ. Sengustaviansk.
876. BYRÅ. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1114. SKRIN. Florens 1700-talets slut.
1114. SKRIN. Florens 1700-talets slut.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1476. TEMPELKLOCKA, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1476. TEMPELKLOCKA, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
304. Salvator Rosa Hans krets, Italiserande landskap med Petrus martyrium.
304. Salvator Rosa Hans krets, Italiserande landskap med Petrus martyrium.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
981. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
981. SPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1517. VINOFFERKÄRL, jade. Sen Qing dynasti (1644-1912), med sigillmärke.
1517. VINOFFERKÄRL, jade. Sen Qing dynasti (1644-1912), med sigillmärke.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
63. Olle Hjortzberg, Blomsterstilleben med smörblommor och hundlokor.
63. Olle Hjortzberg, Blomsterstilleben med smörblommor och hundlokor.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
165. Anders Zorn, "Vid Pianot".
165. Anders Zorn, "Vid Pianot".
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
161. Carl Larsson, "Karin och Kersti".
161. Carl Larsson, "Karin och Kersti".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
447. KONFEKTFAT, av Petter Henning, Stockholm 1713. Barock.
447. KONFEKTFAT, av Petter Henning, Stockholm 1713. Barock.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
320. Gaspar de Witte Hans krets, Blixtnedslaget.
320. Gaspar de Witte Hans krets, Blixtnedslaget.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
371. DAVID WILKIE, kopia efter, olja på uppfodrad duk. Bär sign.
371. DAVID WILKIE, kopia efter, olja på uppfodrad duk. Bär sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
545. SKEDAR, 12 st, Nils Petter Kull, Karlshamn 1800.
545. SKEDAR, 12 st, Nils Petter Kull, Karlshamn 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
273. OKÄND KONSTNÄR, olja på koppar, flamländsk skola, 16/1700-tal.
273. OKÄND KONSTNÄR, olja på koppar, flamländsk skola, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
347. Johann Elias Ridinger Tillskrivna, Landskap med jägare.
347. Johann Elias Ridinger Tillskrivna, Landskap med jägare.
Klubbat pris 
185 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1439. GALLERKORG, porslin. "Flora Danica", kungl Dansk, 1900-tal.
1439. GALLERKORG, porslin. "Flora Danica", kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1538. GUANYIN, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1538. GUANYIN, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1691. SKÅL, porslin. 1600-tal.
1691. SKÅL, porslin. 1600-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1709. POKAL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1709. POKAL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1708. SKÅLFAT, VINKOPP samt VAS, porslin. 1600-tal.
1708. SKÅLFAT, VINKOPP samt VAS, porslin. 1600-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1586. FAT, porslin. Japan, 1700-tal.
1586. FAT, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
308. Sjöslag.
308. Sjöslag.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1471. TAKTEGEL, ett par, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
1471. TAKTEGEL, ett par, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1386. SPETSGLAS, två stycken, Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
1386. SPETSGLAS, två stycken, Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
474. SOCKERSKRIN, av Pehr Zethelius, Stockholm 1797. Gustavianskt.
474. SOCKERSKRIN, av Pehr Zethelius, Stockholm 1797. Gustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
462. KAFFEKANNA, Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1797.
462. KAFFEKANNA, Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1797.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
479. GRÄDDKANNA, av Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1797. Gustaviansk.
479. GRÄDDKANNA, av Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1797. Gustaviansk.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
486. LJUSSTAKAR, ett par, Audenarde, Belgien 1773. Rokoko.
486. LJUSSTAKAR, ett par, Audenarde, Belgien 1773. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
869. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete.
869. BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
88 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
188. Anthonie Christensen, Blomsterstilleben med rosor och rönnbär.
188. Anthonie Christensen, Blomsterstilleben med rosor och rönnbär.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
939. KARMSTOL. Rokoko.
939. KARMSTOL. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
871. BYRÅ. Jonas Hultstens art (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.
871. BYRÅ. Jonas Hultstens art (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
983. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete.
983. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
272. Jungfru Maria med Jesusbarnet, Johannes Döparen och Sankta Katarina.
272. Jungfru Maria med Jesusbarnet, Johannes Döparen och Sankta Katarina.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
46. Carl Fredrik Hill, Figurkomposition med två kvinnor.
46. Carl Fredrik Hill, Figurkomposition med två kvinnor.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
278. Spes (Ultima Dea).
278. Spes (Ultima Dea).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
21. Helmer Osslund, Ångermanälven vid Junsele.
21. Helmer Osslund, Ångermanälven vid Junsele.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
20. Helmer Osslund, Höstdag i Lappland.
20. Helmer Osslund, Höstdag i Lappland.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1757. TERRINFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1757. TERRINFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
552. BESTICKUPPSÄTTNING, 224 delar, W.A. Bolin, Stockholm 1938. "Modell F".
552. BESTICKUPPSÄTTNING, 224 delar, W.A. Bolin, Stockholm 1938. "Modell F".
Klubbat pris 
92 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
292. David Teniers d.y Hans efterföljd, Bygata med samtalande bönder.
292. David Teniers d.y Hans efterföljd, Bygata med samtalande bönder.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
45. Carl Fredrik Hill, Tjur.
45. Carl Fredrik Hill, Tjur.
Klubbat pris 
152 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
285. Onorio Marinari Hans krets, I tankar.
285. Onorio Marinari Hans krets, I tankar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
213. Édouard Reynart Tillskriven, Solbelyst gårdsexteriör med pickande höns.
213. Édouard Reynart Tillskriven, Solbelyst gårdsexteriör med pickande höns.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
516. BÄGARE, av Johann Philipp Schuch I, Augsburg 1695-1700.
516. BÄGARE, av Johann Philipp Schuch I, Augsburg 1695-1700.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
286. Giovanni Lanfranco Tillskriven, Den helige Hieronimus.
286. Giovanni Lanfranco Tillskriven, Den helige Hieronimus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1383. POKALGLAS, England 1700-talets andra hälft.
1383. POKALGLAS, England 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1387. SPETSGLAS, ett par. Sverige, 1700-tal.
1387. SPETSGLAS, ett par. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
399. Jean Francois Clermont Tillskriven, Rastande figurer vis stadens utkant.
399. Jean Francois Clermont Tillskriven, Rastande figurer vis stadens utkant.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
182. Axel Petersson Döderhultarn, Kofösargrupp.
182. Axel Petersson Döderhultarn, Kofösargrupp.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1626. SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1626. SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1449. CREMEKOPPAR med LOCK och FAT, 12 stycken, porslin. Kungl Dansk, 1900-tal.
1449. CREMEKOPPAR med LOCK och FAT, 12 stycken, porslin. Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1613. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1613. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1381. BÄGARE med LOCK, Böhmen, 1700/1800-tal.
1381. BÄGARE med LOCK, Böhmen, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
301. Jacques Fouquières Hans krets, Bergslandskap med jägare vid vattendrag.
301. Jacques Fouquières Hans krets, Bergslandskap med jägare vid vattendrag.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
398. Johanne Westengård Fosie, Landskap med djur och figurstaffage.
398. Johanne Westengård Fosie, Landskap med djur och figurstaffage.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
553. RAGUSKEDAR, ett par, av William Lyon, Göteborg 1840.
553. RAGUSKEDAR, ett par, av William Lyon, Göteborg 1840.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
336. Francois Boucher Hans efterföljd, "Diana" och "Callisto".
336. Francois Boucher Hans efterföljd, "Diana" och "Callisto".
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
94. Alfred Wahlberg, Lysekil.
94. Alfred Wahlberg, Lysekil.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1692. SKÅL, porslin. Ming dynastin, 1600-tal med Chenghuas märke.
1692. SKÅL, porslin. Ming dynastin, 1600-tal med Chenghuas märke.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
500. Erik Niklas Thomé, Stockholm 1771. Saltkar, ett par, rokoko.
500. Erik Niklas Thomé, Stockholm 1771. Saltkar, ett par, rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1560. TEKRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1560. TEKRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK