Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
301. Jacques Fouquières Hans krets, Bergslandskap med jägare vid vattendrag.
301. Jacques Fouquières Hans krets, Bergslandskap med jägare vid vattendrag.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
398. Johanne Westengård Fosie, Landskap med djur och figurstaffage.
398. Johanne Westengård Fosie, Landskap med djur och figurstaffage.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
553. RAGUSKEDAR, ett par, av William Lyon, Göteborg 1840.
553. RAGUSKEDAR, ett par, av William Lyon, Göteborg 1840.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
336. Francois Boucher Hans efterföljd, "Diana" och "Callisto".
336. Francois Boucher Hans efterföljd, "Diana" och "Callisto".
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
94. Alfred Wahlberg, Lysekil.
94. Alfred Wahlberg, Lysekil.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1692. SKÅL, porslin. Ming dynastin, 1600-tal med Chenghuas märke.
1692. SKÅL, porslin. Ming dynastin, 1600-tal med Chenghuas märke.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
500. Erik Niklas Thomé, Stockholm 1771. Saltkar, ett par, rokoko.
500. Erik Niklas Thomé, Stockholm 1771. Saltkar, ett par, rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1560. TEKRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1560. TEKRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1581. KRYDDSTÄLL, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1581. KRYDDSTÄLL, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
96. Herman af Sillén, Stormigt hav.
96. Herman af Sillén, Stormigt hav.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
91. Johan Ericson, Motiv från Kärringön.
91. Johan Ericson, Motiv från Kärringön.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1390. STARKVINSGLAS, 6+1 stycken. Sengustavianska.
1390. STARKVINSGLAS, 6+1 stycken. Sengustavianska.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1700. PLATTA/FLIS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1700. PLATTA/FLIS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1558. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1558. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1624. SERVISDELAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1624. SERVISDELAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1513. SOLSKIVA med STÄLL, sten. Qing dynastin (1644-1912).
1513. SOLSKIVA med STÄLL, sten. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1658. SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1658. SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1453. SKÅLFAT, keramik. Song/Yuan dynastin.
1453. SKÅLFAT, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1095. ETAGERE. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1095. ETAGERE. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
422. Jacob Axel Gillberg, Porträtt av en prost.
422. Jacob Axel Gillberg, Porträtt av en prost.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
407. Allegorisk figurkomposition.
407. Allegorisk figurkomposition.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
135. Axel Törneman, Den vita björken.
135. Axel Törneman, Den vita björken.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1238. Kvinna i vit hatt.
1238. Kvinna i vit hatt.
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
159. Wilhelm von Gegerfelt, Kvällsljus över lagunen.
159. Wilhelm von Gegerfelt, Kvällsljus över lagunen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1630. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1630. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
64. Olle Hjortzberg, Ängsblomster.
64. Olle Hjortzberg, Ängsblomster.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
404. Jonas Carl Linnerhielm, Landskap med stugor vid insjö, Kråknäs.
404. Jonas Carl Linnerhielm, Landskap med stugor vid insjö, Kråknäs.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
403. Jonas Carl Linnerhielm, Pastoralt landskap med betande boskap, kyrka i fonden.
403. Jonas Carl Linnerhielm, Pastoralt landskap med betande boskap, kyrka i fonden.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
406. Domenico Rosetti Hans art, St Petrus.
406. Domenico Rosetti Hans art, St Petrus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
254. Gustaf Brusewitz, Falkeneraren.
254. Gustaf Brusewitz, Falkeneraren.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1594. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1594. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
524. SKRAMMELBÄGARE, av Olof Löfvander d.ä., Luleå 1776.
524. SKRAMMELBÄGARE, av Olof Löfvander d.ä., Luleå 1776.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1427. SERVIS, 54 delar, porslin. 1700-talets slut.
1427. SERVIS, 54 delar, porslin. 1700-talets slut.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
525. BÄGARE, av Simon Gustaf Lydeman, Åbo 1780.
525. BÄGARE, av Simon Gustaf Lydeman, Åbo 1780.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
448. DRYCKESKANNA, av Georg Wolf Schmiedhammer, Mitau (verksam 1700-1730 (-31)).
448. DRYCKESKANNA, av Georg Wolf Schmiedhammer, Mitau (verksam 1700-1730 (-31)).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
250. Anders Holm, Strandparti med figurer.
250. Anders Holm, Strandparti med figurer.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
218. Hans Zatzka, "Nicht eintretten".
218. Hans Zatzka, "Nicht eintretten".
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1597. TALLRIKAR, 10 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1597. TALLRIKAR, 10 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1031. KANDELABER, för två ljus. Troligen sengotiskt nederländskt arbete.
1031. KANDELABER, för två ljus. Troligen sengotiskt nederländskt arbete.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
200. Adolph Tidemand, "Brudepynting".
200. Adolph Tidemand, "Brudepynting".
Klubbat pris 
1 800 000 SEK
Utropspris
2 000 000 - 3 000 000 SEK
432. Rembrandt Harmensz van Rijn, "The raising of Lazarus: Large plate".
432. Rembrandt Harmensz van Rijn, "The raising of Lazarus: Large plate".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1306. SALTKAR med skedar, 12 st, av okänd mästare PJS, S:t Petersburg 1880-tal.
1306. SALTKAR med skedar, 12 st, av okänd mästare PJS, S:t Petersburg 1880-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1473. VINOFFERKÄRL, Shang/Västra Zhou-stil, troligen 16/1700-tal.
1473. VINOFFERKÄRL, Shang/Västra Zhou-stil, troligen 16/1700-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1475. VINOFFERKÄRL, brons. 16/1700-tal.
1475. VINOFFERKÄRL, brons. 16/1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
260. Carl Gustaf Plagemann, Salome med Johannes Döparens huvud.
260. Carl Gustaf Plagemann, Salome med Johannes Döparens huvud.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK