Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
1015. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk.
1015. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
954. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
954. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1038. LJUSSTAKAR, ett par. Troligen Sverige, 1800-talets början. Empire.
1038. LJUSSTAKAR, ett par. Troligen Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
230. Martin Mijtens d.y (van Meytens), Självporträtt.
230. Martin Mijtens d.y (van Meytens), Självporträtt.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
202. Wright Barker, Ploughing the Fields.
202. Wright Barker, Ploughing the Fields.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
320. Gaspar de Witte Hans krets, Blixtnedslaget.
320. Gaspar de Witte Hans krets, Blixtnedslaget.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
486. LJUSSTAKAR, ett par, Audenarde, Belgien 1773. Rokoko.
486. LJUSSTAKAR, ett par, Audenarde, Belgien 1773. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
272. Jungfru Maria med Jesusbarnet, Johannes Döparen och Sankta Katarina.
272. Jungfru Maria med Jesusbarnet, Johannes Döparen och Sankta Katarina.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
21. Helmer Osslund, Ångermanälven vid Junsele.
21. Helmer Osslund, Ångermanälven vid Junsele.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
20. Helmer Osslund, Höstdag i Lappland.
20. Helmer Osslund, Höstdag i Lappland.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
45. Carl Fredrik Hill, Tjur.
45. Carl Fredrik Hill, Tjur.
Klubbat pris 
152 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
50. Carl Larsson, Dam vid piano.
50. Carl Larsson, Dam vid piano.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1046. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1046. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1047. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1047. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1698. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1698. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
459. KAFFEKANNA, av Anders Hafrin, Göteborg 1788. Gustaviansk.
459. KAFFEKANNA, av Anders Hafrin, Göteborg 1788. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
877. SEKRETÄR. Sengustavianskt stockholmsarbete.
877. SEKRETÄR. Sengustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1089. TAZZOR, ett par. Möjligen Sverige, 1700/1800-tal.
1089. TAZZOR, ett par. Möjligen Sverige, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
439. SKRIN, ostämplat, Nordeuropa 1600-talets slut.
439. SKRIN, ostämplat, Nordeuropa 1600-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1529. KAKIEMONO, siden monterat på papper. Qing dynastin, 1800-tal.
1529. KAKIEMONO, siden monterat på papper. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
130. Nils Kreuger, "Tre föl (Öland)".
130. Nils Kreuger, "Tre föl (Öland)".
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
277. Antonis van Dyck Hans efterföljd, Den heliga familjen.
277. Antonis van Dyck Hans efterföljd, Den heliga familjen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
252. Carl Abraham Rothstén, Stockholms inlopp med utsikt mot Gamla stan.
252. Carl Abraham Rothstén, Stockholms inlopp med utsikt mot Gamla stan.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
989. SPEGEL. Sengustaviansk.
989. SPEGEL. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
295. Jan Fyt Hans efterföljd, Stilleben med hare och kramsfåglar.
295. Jan Fyt Hans efterföljd, Stilleben med hare och kramsfåglar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
863. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
863. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
33. Julia Beck, Landskap i dis.
33. Julia Beck, Landskap i dis.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
85. August Hagborg, Franskt kustlandskap.
85. August Hagborg, Franskt kustlandskap.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
99. Jacob Hägg, Vanadis under insegling till ön Jaluit i Söderhavet 1884.
99. Jacob Hägg, Vanadis under insegling till ön Jaluit i Söderhavet 1884.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1392. GLASSERVIS, 122 delar, Kosta "Junior".
1392. GLASSERVIS, 122 delar, Kosta "Junior".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
984. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
984. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1223. ANTIK TURKISK. 498 x 394,5 cm.
1223. ANTIK TURKISK. 498 x 394,5 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1231. SEMIANTIK TÄBRIS. 369 x 260,5 cm.
1231. SEMIANTIK TÄBRIS. 369 x 260,5 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
379. Thomas Luny Tillskriven, Kustlandskap med figurer och båtar.
379. Thomas Luny Tillskriven, Kustlandskap med figurer och båtar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1230. SEMIANTIK TÄBRIS. 526,5 x 363 cm.
1230. SEMIANTIK TÄBRIS. 526,5 x 363 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1093. URNA, av Ferdinand Barbedienne (1810-92).
1093. URNA, av Ferdinand Barbedienne (1810-92).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1213. SEMIANTIK MESHED. 394 x 303 cm.
1213. SEMIANTIK MESHED. 394 x 303 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 SEK
163. Anders Zorn, "Cigarettrökerska I".
163. Anders Zorn, "Cigarettrökerska I".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
67. Olle Hjortzberg, Krokusar i vas.
67. Olle Hjortzberg, Krokusar i vas.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1224. SEMIANTIK TURKISK. 384 x 277 cm.
1224. SEMIANTIK TURKISK. 384 x 277 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
339. Angelica Kauffman Hennes krets, Offrandet till kärleken.
339. Angelica Kauffman Hennes krets, Offrandet till kärleken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1749. PALATSURNA, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1749. PALATSURNA, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1744. Servisdelar, 36 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1744. Servisdelar, 36 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
380. Alejandro De Grau Figueras, Religiös figurscen.
380. Alejandro De Grau Figueras, Religiös figurscen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1472. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1700/1800-tal.
1472. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
956. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
956. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
34. Julia Beck, Franskt kustlandskap med segelbåtar.
34. Julia Beck, Franskt kustlandskap med segelbåtar.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
140. Carl Skånberg, Landskap med väderkvarn.
140. Carl Skånberg, Landskap med väderkvarn.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
144. Ivar Arosenius, "En hemlighet".
144. Ivar Arosenius, "En hemlighet".
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
530. BEGRAVNINGSSKED, av Christian Henning, Stockholm 1697.
530. BEGRAVNINGSSKED, av Christian Henning, Stockholm 1697.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1025. KANDELABRAR, för sex ljus, ett par. Frankrike 1820/30-tal. Senempire.
1025. KANDELABRAR, för sex ljus, ett par. Frankrike 1820/30-tal. Senempire.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
116. Helmer Osslund, Landskap Ångermanland.
116. Helmer Osslund, Landskap Ångermanland.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1076. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1076. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
113. Axel Sjöberg, "Sjöfågel i havsbandet".
113. Axel Sjöberg, "Sjöfågel i havsbandet".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
275. Christoph Schwartz Hans efterföljd, Herdarnas tillbedjan.
275. Christoph Schwartz Hans efterföljd, Herdarnas tillbedjan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1623. TERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1623. TERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1610. VINKYLARE, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1610. VINKYLARE, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
485. LJUSSTAKAR, ett par, icke identifierad mästare L.F, Mons 1770.
485. LJUSSTAKAR, ett par, icke identifierad mästare L.F, Mons 1770.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
120. Anton Genberg, Vintermotiv från Jämtlandsfjällen.
120. Anton Genberg, Vintermotiv från Jämtlandsfjällen.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
14. John Bauer, "Herr Fabian".
14. John Bauer, "Herr Fabian".
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
961. KARMSTOL. Danmark, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
961. KARMSTOL. Danmark, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
134. Olof Sager-Nelson, Sommarnatt.
134. Olof Sager-Nelson, Sommarnatt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
112. Bruno Liljefors, Trutar.
112. Bruno Liljefors, Trutar.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
278. Spes (Ultima Dea).
278. Spes (Ultima Dea).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
285. Onorio Marinari Hans krets, I tankar.
285. Onorio Marinari Hans krets, I tankar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
500. Erik Niklas Thomé, Stockholm 1771. Saltkar, ett par, rokoko.
500. Erik Niklas Thomé, Stockholm 1771. Saltkar, ett par, rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1624. SERVISDELAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1624. SERVISDELAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1427. SERVIS, 54 delar, porslin. 1700-talets slut.
1427. SERVIS, 54 delar, porslin. 1700-talets slut.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
375. Johan Knutson, Ångbåt på stormigt hav.
375. Johan Knutson, Ångbåt på stormigt hav.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
521. BÄGARE, av Johan Wennerwall, Göteborg 1747.
521. BÄGARE, av Johan Wennerwall, Göteborg 1747.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
472. SOCKERSKÅLAR med lock, av Lars Boye, Stockholm 1794. Gustavianska.
472. SOCKERSKÅLAR med lock, av Lars Boye, Stockholm 1794. Gustavianska.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1270. IKON, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917. Ärkeängeln Mikael.
1270. IKON, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917. Ärkeängeln Mikael.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
47. Ernst Josephson, Figurkomposition med soldat och kvinna.
47. Ernst Josephson, Figurkomposition med soldat och kvinna.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1091. URNOR, två stycken snarlika. 1800-tal.
1091. URNOR, två stycken snarlika. 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1079. BORDSPENDYL, av Antoine André Ravrio, Paris (1759-1814). Empire.
1079. BORDSPENDYL, av Antoine André Ravrio, Paris (1759-1814). Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1090. TAZZOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1090. TAZZOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1040. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1040. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1082. BORDSPENDYL, av Popon. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.
1082. BORDSPENDYL, av Popon. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
127. Anna Munthe-Norstedt, Blomsterstilleben med vårblommor.
127. Anna Munthe-Norstedt, Blomsterstilleben med vårblommor.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1274. KAFFE- OCH TESERVIS, 4 delar, av Sasikov, Moskva 1834. Empire.
1274. KAFFE- OCH TESERVIS, 4 delar, av Sasikov, Moskva 1834. Empire.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
519. BÄGARE, av Hans Wolrath, Arboga (verksam -1725-1768).
519. BÄGARE, av Hans Wolrath, Arboga (verksam -1725-1768).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
395. Elias Martin, Galärvarvet, Djurgården.
395. Elias Martin, Galärvarvet, Djurgården.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
133. Richard Bergh, Solnedgång över havet.
133. Richard Bergh, Solnedgång över havet.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1436. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Frankrike, sent 1800-tal.
1436. URNOR med LOCK, ett par, porslin. Frankrike, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
190 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
980. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
980. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1247. Vjatcheslav Aleksandrovich Sergeev, Ängsblomster.
1247. Vjatcheslav Aleksandrovich Sergeev, Ängsblomster.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
204. Henry Garland, Vilande hundar.
204. Henry Garland, Vilande hundar.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
283. Carlo Dolci Efter, Maria med Jesusbarnet.
283. Carlo Dolci Efter, Maria med Jesusbarnet.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
258. Elias Sehlstedt, Sandhamn, kvällsutsikt från Tullhuset.
258. Elias Sehlstedt, Sandhamn, kvällsutsikt från Tullhuset.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK