Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
1560. TEKRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1560. TEKRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1581. KRYDDSTÄLL, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1581. KRYDDSTÄLL, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1658. SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1658. SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
407. Allegorisk figurkomposition.
407. Allegorisk figurkomposition.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1630. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1630. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
406. Domenico Rosetti Hans art, St Petrus.
406. Domenico Rosetti Hans art, St Petrus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1594. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1594. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1545. VAS med LOCK, chun, junyao, Qianlong (1736-95), Guangdong.
1545. VAS med LOCK, chun, junyao, Qianlong (1736-95), Guangdong.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1647. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1647. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1402. FAT, fajans. Frankrike, 1700-tal.
1402. FAT, fajans. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
408. Louis Masreliez Tillskriven, Antik stridsscen.
408. Louis Masreliez Tillskriven, Antik stridsscen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
388. Louis Masreliez Tillskriven, Antik figurscen.
388. Louis Masreliez Tillskriven, Antik figurscen.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1121. EMALJPLAKETT. Troligen Limoges, 1800-tal.
1121. EMALJPLAKETT. Troligen Limoges, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 8 000 SEK
152. Victor Forssell, Sickla Park.
152. Victor Forssell, Sickla Park.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1568. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1568. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1346. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, omkring 1900.
1346. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, omkring 1900.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1266. IKON. RYSSLAND 1800-TAL.
JUNGFRU MARIA OCH JESUSBARNET.
1266. IKON. RYSSLAND 1800-TAL. JUNGFRU MARIA OCH JESUSBARNET.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1107. FAT. Barock, omkring år 1700.
1107. FAT. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1542. LJUSSTAKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1542. LJUSSTAKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1502. ASK med LOCK, rött lack, Qing dynastin. (1644-1912).
1502. ASK med LOCK, rött lack, Qing dynastin. (1644-1912).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
416. Otto Wilhelm Lönngren, Ruinlandskap med figurstaffage.
416. Otto Wilhelm Lönngren, Ruinlandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1157. SEMIANTIK BAOTOU. 106,5 x 57,5 cm.
1157. SEMIANTIK BAOTOU. 106,5 x 57,5 cm.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1675. FAT, ett par, porslin. Ming dynastin, (1368-1644).
1675. FAT, ett par, porslin. Ming dynastin, (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1718. BOJAN, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1718. BOJAN, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1116. DRYCKESKANNA. Norge, daterad 1741.
1116. DRYCKESKANNA. Norge, daterad 1741.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1555. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1555. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
431. Hendrick Goudt, "Landscape at dawn: Aurora".
431. Hendrick Goudt, "Landscape at dawn: Aurora".
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1112. FICKUR, av Thomas Swetman, omkring 1750.
1112. FICKUR, av Thomas Swetman, omkring 1750.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1681. TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
1681. TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1544. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal med Xuandes sex karaktärers märke.
1544. VAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal med Xuandes sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
545. SKEDAR, 12 st, Nils Petter Kull, Karlshamn 1800.
545. SKEDAR, 12 st, Nils Petter Kull, Karlshamn 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1626. SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1626. SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
404. Jonas Carl Linnerhielm, Landskap med stugor vid insjö, Kråknäs.
404. Jonas Carl Linnerhielm, Landskap med stugor vid insjö, Kråknäs.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
403. Jonas Carl Linnerhielm, Pastoralt landskap med betande boskap, kyrka i fonden.
403. Jonas Carl Linnerhielm, Pastoralt landskap med betande boskap, kyrka i fonden.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
263. Carl Abraham Rothstén, "Sankt Pers ruin, Sigtuna".
263. Carl Abraham Rothstén, "Sankt Pers ruin, Sigtuna".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1602. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1602. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
384. Isak Kjölström, Trädgård.
384. Isak Kjölström, Trädgård.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1590. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1590. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1275. TEKANNA, av Adolf Sper, S:t Petersburg 1842.
1275. TEKANNA, av Adolf Sper, S:t Petersburg 1842.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1596. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin, ca 1800.
1596. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin, ca 1800.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1693. RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.
1693. RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
959. SKRIVSTOLAR, ett par. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
959. SKRIVSTOLAR, ett par. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1009. APPLIQUER, för ett ljus, ett par. Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft.
1009. APPLIQUER, för ett ljus, ett par. Louis XVI-stil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
534. MATGAFFLAR, 6 st, av Carl Åberg, Arboga 1765.
534. MATGAFFLAR, 6 st, av Carl Åberg, Arboga 1765.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
480. TESERVIS, 3 delar, av Anton Michelsen, Köpenhamn 1885.
480. TESERVIS, 3 delar, av Anton Michelsen, Köpenhamn 1885.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1425. TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres, Louis Philippe.
1425. TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres, Louis Philippe.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
1496. VASER, ett par, cloisonné. Japan, Meiji (1868-1912).
1496. VASER, ett par, cloisonné. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1417. GALLERKORG, porslin, Berlin 1700-talets slut.
1417. GALLERKORG, porslin, Berlin 1700-talets slut.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1755. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1755. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1364. FIGURIN, porslin. Ryssland, 1900-tal.
1364. FIGURIN, porslin. Ryssland, 1900-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1355. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner ca 1924.
1355. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner ca 1924.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1356. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1924.
1356. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1924.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
554. DOSA, förgylld koppar med glasstenar. Paris 1770-tal.
554. DOSA, förgylld koppar med glasstenar. Paris 1770-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1567. FIGURINER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1567. FIGURINER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
415. Marie Schwurich, "La Grotte D'Egérie pres de Rome".
415. Marie Schwurich, "La Grotte D'Egérie pres de Rome".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
412. Jan Joost van Cossiau, Pastoralt landskap med herdar, boskap och hundar.
412. Jan Joost van Cossiau, Pastoralt landskap med herdar, boskap och hundar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1452. SKULPTUR, lergods. Han dynastin (206 f Kr-221 e Kr).
1452. SKULPTUR, lergods. Han dynastin (206 f Kr-221 e Kr).
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1371. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
1371. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1018. AMPEL, för tre ljus. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1018. AMPEL, för tre ljus. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1727. RÖKELSKAR, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1727. RÖKELSKAR, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
909. BORD. Mälardalen omkring år 1800.
909. BORD. Mälardalen omkring år 1800.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1713. POKALER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1713. POKALER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
428. Albrecht Dürer, "Christus am Ölberg", ur;. "Die grosse Passion".
428. Albrecht Dürer, "Christus am Ölberg", ur;. "Die grosse Passion".
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1720. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1720. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1585. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1585. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1434. VASER, ett par, porslin. Frankrike, Empire.
1434. VASER, ett par, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris 
5 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1750. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1750. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1057. LJUSSTAKAR, ett par, av Johan Anjou, Gävle 1791. Gustavianska.
1057. LJUSSTAKAR, ett par, av Johan Anjou, Gävle 1791. Gustavianska.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1444. SKÅLFAT, ett par, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
1444. SKÅLFAT, ett par, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1317. VODKAGLAS. Ryssland, omkring 1900.
1317. VODKAGLAS. Ryssland, omkring 1900.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1530. MÅLNING, akvarell på siden. Qing dynastin (1644-1912).
1530. MÅLNING, akvarell på siden. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1600. FAT, kompaniporslin. Japan, 1700-tal.
1600. FAT, kompaniporslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1225. ANTIK TURKMENSK TORBA, möjligen Saryk. 35,5 x 109,5 cm.
1225. ANTIK TURKMENSK TORBA, möjligen Saryk. 35,5 x 109,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1339. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, sent 1800-tal.
1339. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1375. POKALGLAS. Tyskland, 1700-talets första hälft.
1375. POKALGLAS. Tyskland, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1458. SKÅL, keramik. Temmoku, Song dynastin (960-1279).
1458. SKÅL, keramik. Temmoku, Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1723. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1723. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1491. FAT, cloisonné. Ming dynastin (1368-1644).
1491. FAT, cloisonné. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1643. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1643. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1474. RÖKELSEKAR, brons. Troligen Ming dynastin (1368-1644).
1474. RÖKELSEKAR, brons. Troligen Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
167. Anders Zorn, "Prins Paul Troubetzkoy II".
167. Anders Zorn, "Prins Paul Troubetzkoy II".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK