Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 556

 
1455 föremål
1034. LJUSSTAKE. Barock.
1034. LJUSSTAKE. Barock.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1033. LJUSSTAKE. Barock.
1033. LJUSSTAKE. Barock.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1468. VASER, ett par, Ming-stil, Qing dynastin (1644-1912).
1468. VASER, ett par, Ming-stil, Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1611. TERRIN med LOCK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1611. TERRIN med LOCK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1607. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1607. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1111. SIGILL I DOSA. Josef II. Österrike 1780-tal.
1111. SIGILL I DOSA. Josef II. Österrike 1780-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
424. David Richter dy Tillskriven, Man i allongeperuk och harnesk.
424. David Richter dy Tillskriven, Man i allongeperuk och harnesk.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
423. David Richter dy Tillskriven, Kvinna i blå klänning med vit spets.
423. David Richter dy Tillskriven, Kvinna i blå klänning med vit spets.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1510. PENSELSTÄLL, bambu. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1510. PENSELSTÄLL, bambu. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1454. KRUKA med LOCK, qingbai-typ. Song dynastin (960-1279).
1454. KRUKA med LOCK, qingbai-typ. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1521. FIGURINER, tre stycken, jade. Qing dynastin (1644-1912).
1521. FIGURINER, tre stycken, jade. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1391. VINGLAS, 20 stycken (9+6+4+1), Sverige, 1800-talets förra hälft.
1391. VINGLAS, 20 stycken (9+6+4+1), Sverige, 1800-talets förra hälft.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1712. TRUMPETVASER, två stycken, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1712. TRUMPETVASER, två stycken, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1283. KÅSA, icke identifierad mästare, Minsk 1858.
1283. KÅSA, icke identifierad mästare, Minsk 1858.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 10 000 SEK
1467. TAKRYTTARE, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
1467. TAKRYTTARE, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1500. BUDDHA i ALTARSKÅP, lack och trä. Japan, 1800-tal.
1500. BUDDHA i ALTARSKÅP, lack och trä. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1115. SKRIN. 1800/1900-tal.
1115. SKRIN. 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1561. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1561. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1335. BORDSPENDYL, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
1335. BORDSPENDYL, porslin. Ryssland, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1598. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1598. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1484. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1700-tal.
1484. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1541. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1541. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
967. STOLAR, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
967. STOLAR, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1705. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1705. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1644. FAT, tre stycken, kompaniporslin. Qing dynasty, Jiaqing (1796-1820).
1644. FAT, tre stycken, kompaniporslin. Qing dynasty, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1616. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong, ca 1740.
1616. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong, ca 1740.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1296. TESKED, av Ivan Petrovich Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
1296. TESKED, av Ivan Petrovich Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1710. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1710. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1486. BUDDHA, förgylld koppar. Sen Qing dynasti, 1800-tal.
1486. BUDDHA, förgylld koppar. Sen Qing dynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1775. SKÅLFAT, porslin. Japan, Arita. Edo, 1800-tal.
1775. SKÅLFAT, porslin. Japan, Arita. Edo, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1443. KOPPAR med FAT, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
1443. KOPPAR med FAT, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1410. KANINVAS, fajans. Marieberg, daterad 1776.
1410. KANINVAS, fajans. Marieberg, daterad 1776.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1460. FAT, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
1460. FAT, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1685. KRUKA, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1685. KRUKA, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1439. GALLERKORG, porslin. "Flora Danica", kungl Dansk, 1900-tal.
1439. GALLERKORG, porslin. "Flora Danica", kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1471. TAKTEGEL, ett par, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
1471. TAKTEGEL, ett par, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
479. GRÄDDKANNA, av Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1797. Gustaviansk.
479. GRÄDDKANNA, av Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm 1797. Gustaviansk.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1613. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1613. TALLRIKAR, fyra stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
398. Johanne Westengård Fosie, Landskap med djur och figurstaffage.
398. Johanne Westengård Fosie, Landskap med djur och figurstaffage.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1558. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1558. VAS, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1513. SOLSKIVA med STÄLL, sten. Qing dynastin (1644-1912).
1513. SOLSKIVA med STÄLL, sten. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
524. SKRAMMELBÄGARE, av Olof Löfvander d.ä., Luleå 1776.
524. SKRAMMELBÄGARE, av Olof Löfvander d.ä., Luleå 1776.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
250. Anders Holm, Strandparti med figurer.
250. Anders Holm, Strandparti med figurer.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1306. SALTKAR med skedar, 12 st, av okänd mästare PJS, S:t Petersburg 1880-tal.
1306. SALTKAR med skedar, 12 st, av okänd mästare PJS, S:t Petersburg 1880-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1625. BÅLSKÅL, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1625. BÅLSKÅL, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1457. SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).
1457. SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1309. FISKSPADE, av Alexander Kordes, S:t Petersburg 1858.
1309. FISKSPADE, av Alexander Kordes, S:t Petersburg 1858.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
1291. CIGARETTETUI, icke identifierad mästare, Moskva 1899-1908.
1291. CIGARETTETUI, icke identifierad mästare, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
150. Evert Taube, Vidsträckt skogslandskap, Lindingö.
150. Evert Taube, Vidsträckt skogslandskap, Lindingö.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
1200. SEMIANTIK KESHAN FIGURAL. 203 x 130,5 cm.
1200. SEMIANTIK KESHAN FIGURAL. 203 x 130,5 cm.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
166. Anders Zorn, "Överste Lamont I".
166. Anders Zorn, "Överste Lamont I".
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
169. Anders Zorn, "Skrämda".
169. Anders Zorn, "Skrämda".
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
1174. SEMIANTIK KARABAGH. 234 x 130 cm.
1174. SEMIANTIK KARABAGH. 234 x 130 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
1646. TALLRIKAR, 17 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1646. TALLRIKAR, 17 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
1604. SERVIS, fem delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1604. SERVIS, fem delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1054. LJUSSTAKAR, ett par, av Fredrik Ahlman, Karlskrona 1785. Rokoko.
1054. LJUSSTAKAR, ett par, av Fredrik Ahlman, Karlskrona 1785. Rokoko.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1099. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1099. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
441. KONFEKTSKÅL, av Sigmund Bierfreund, Nürnberg 1654-1702. Barock.
441. KONFEKTSKÅL, av Sigmund Bierfreund, Nürnberg 1654-1702. Barock.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1403. HANDFAT, majolika. Italien, Historismus, 1800-talets slut.
1403. HANDFAT, majolika. Italien, Historismus, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
510. BRICKA, mästarstämpel Schmidt, sannolikt Polen 1800-talets början. Empire.
510. BRICKA, mästarstämpel Schmidt, sannolikt Polen 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
9 200 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1081. BORDSPENDYL, av Becher. Empire, 1800-talets första hälft.
1081. BORDSPENDYL, av Becher. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1184. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 203,5 x 128 cm.
1184. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 203,5 x 128 cm.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1246. Hästspann jagat av vargar.
1246. Hästspann jagat av vargar.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1466. VAS, soft paste. Ming dynastin (1368-1644).
1466. VAS, soft paste. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1308. MATGAFFLAR, 12 st, av Hans Fredrich Knauff, S:t Petersburg 1799.
1308. MATGAFFLAR, 12 st, av Hans Fredrich Knauff, S:t Petersburg 1799.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1762. BÅLSKÅL, porslin, Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.
1762. BÅLSKÅL, porslin, Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1671. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1671. VAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1056. LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Gillman Stockholm 1794. Gustavianska.
1056. LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Gillman Stockholm 1794. Gustavianska.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1660. LYKTOR, ett par, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1660. LYKTOR, ett par, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1340. FIGURGRUPP, biskvi. Ryssland, Gardner, 1800-talets andra häft.
1340. FIGURGRUPP, biskvi. Ryssland, Gardner, 1800-talets andra häft.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1363. FIGURIN, porslin. Ryssland, Lomonosov, 1900-tal.
1363. FIGURIN, porslin. Ryssland, Lomonosov, 1900-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1351. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt.
1351. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1345. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1900.
1345. FIGURIN, biskvi. Ryssland, Gardner, ca 1900.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1343. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt, omkring år 1900.
1343. FIGURIN, biskvi. Ryssland, omärkt, omkring år 1900.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK