Segelbåtar i sundet, Västkusten
Signerad Karin Parrow och daterad 1939. Duk 69 x 78 cm.
Parrow, Karin (1904-1984), svensk målarinna. Syster till Evert Taube. Hörde till Göteborgskoloristernas krets. Tog starka intryck av kollegan Ivan Ivarsons färgstarka måleri, som hon omformade i en expressiv natursyn. Hennes senare måleri visar mer dämpade färger när hon målar landskap och figurer från skärgården vid Göteborg.