Emaljskiva med stiliserad dekor i blått och grönt, signerad Stig L -53. Underrede av ek ritat av David Rosén, NK:s Trivaserie. Märkt med metallbricka AB Nordiska Kompaniet STOCKHOLM MADE IN SWEDEN NK. Längd 124 cm, bredd 54 cm, höjd 48 cm.
Underredet med slitage.