"De fyra vindarna" modellnr 128, myrtenrot med intarsiadekor i flera träslag av de fyra vindarna i form av kvinnofigurer samt träd, kupan med målad dekor. Signerad Birger Ekman 1938. Höjd 15, diameter 73 cm.
Något blekt, smärre slitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in