Flintgods, reliefdekor av tre fruktplockerskor i fyra fält, glasyr i vitt och skärt. Undertill stämplad bl a XE BGT, på livet ristat A WALLANDER. Höjd 27,5 cm, diameter 36 cm.
Krackelyr, undertill fotnagg,
×
Logga in
Kunde inte logga in