911
187763

MATTA. "Finspong, brun" ("Kringelikroka"). Gobelängteknik. 371 x 375 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 150 - 7 910 EUR
6 530 - 8 400 USD
Klubbat pris
145 000 SEK

Komponerad 1954.

Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar, två små brännmärken. En kortsida skadad, ställvis skadade fransar, flera saknas.

Jämför Mattor och vävnader - Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Stockholm 1957, plansch sidan 19; Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, text sid 38.

Till Finspongs slott levererades 1955 en 70 kvadratmeter stor matta med mönstret "Kringelikroka".

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

162. Josef Frank, tevagn, modell "B 889", Firma Svenskt Tenn, 1930-tal.
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
Budhistorik
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
Aktuellt bud:
85 000 SEK