"Mörkertid"
Signerad Lars Lerin och daterad 1991-1999 samt signerad Lars Lerin a tergo. Akryl och olja på duk 121 x 150 cm.
Akryl och olja på duk.
Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.