1275
198665

LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 610 - 1 790 EUR
1 700 - 1 890 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Förgylld brons. Litofaniskärm av biskviporslin. Svängda ljusarmar med anfanger i form av vädursmaskaroner. Höjd 61 cm.

Litofani med sprickor.

Proveniens

The Gunnar Jacobson Collection. See lot 1144.

Sychev, Igor, The Russian chandeliers 1760-1830, P.V.B.R. 2003, sid 150, jämför snarlik dekordetalj nr 718.