1280
196333

LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, omkring 1830.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 680 - 3 580 EUR
2 830 - 3 780 USD
Klubbat pris

Förgylld brons. Skaft av spiralvridet glas. Dekor av palmetter. Höjd 28 cm. (2)

Ett skaft med lagning.

Sychev, Igor, The Russian chandeliers 1760-1830, P.V.B.R. 2003, sid 190, jämför snarlika modeller.