1282
197283

BORD. Ryssland, 1700-talets slut.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 150 - 8 940 EUR
7 550 - 9 440 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Fanerat med mahogny. Listverk av mässing. Njurformat. I sargen låda. Undertill med inventariemärkningar från Tsarskoye Selo. Längd 102,5, bredd 59, höjd 72,5 cm.

Trä- och mässingslister saknas ställvis.

Proveniens

Tsarskoye Selo. The Gunnar Jacobson Collection. See lot 1144.