1283
203736

SKRIVBORD. Ryssland/Baltikum, 1800-tal.

Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
2 680 - 4 470 EUR
2 830 - 4 720 USD
Klubbat pris

Fanerat med mahogny, jakaranda och lönn. Lister och beslag av mässing. Uppsats med tio lådor och skåpdörr. I sargen två lådor. Bär inskriptioner i blyerts. Längd 106, bredd 59, höjd 73,5, höjd inkl uppsats 117 cm.

Senare nyckelskyltar.

Proveniens

The Gunnar Jacobson Collection. See lot 1144.