"Lago Maggiore, con Isola Bella"
Signerad G W och en palm och daterad 1880. Pannå 27 x 38,5 cm.
Tidigare i byggmästare C A Ericssons samlingar, Stockholm.
Theodor Blanchs Konstsalong, Stockholm, 1883. (Utlånad av byggmästere Ericsson)
Gustaf Lindgren, "Gustaf Wilhelm Palm", 1935, upptagen i katalogen under år 1880, kat nr 512.